Перейти до контенту

Академічна доброчесність

В основі академічної доброчесності лежить чесність, порядність у виконанні своїх обов’язків, довіра, справедливість, повага та відповідальність.

Стаття 42 Проєкту Закону «Про освіту» визначає академічну доброчесність як «сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання, викладання та провадження наукової (творчої) діяльності з метою забезпечення довіри до результатів навчання та/або наукових (творчих) досягнень».

Академічна доброчесність базується на згоді усіх учасників академічного процесу дотримуватися правил та виконувати покладені на них обов’язки.

Регламентуючі документи з розвитку культури академічної доброчесності та запобігання плагіату

Офіційні рекомендації

Відмовити у присудженні ступеня доктора наук зможуть у разі виявлення в дисертації або творчому художньому проєкті:

  • академічного плагіату;
  • фабрикації;
  • фальсифікації.

Якщо в захищеній здобувачем ступеня доктора філософії дисертації встановлено відповідно до законодавства факти академічного плагіату, фабрикації чи фальсифікації:

  • його науковий керівник позбавляється права участі в підготовці та атестації здобувачів ступеня доктора філософії строком на два роки,
  • голова та члени разової спеціалізованої вченої ради, в якій відбувся захист цієї дисертації, та офіційні опоненти, які надали позитивні висновки на дисертацію, позбавляються права участі в атестації здобувачів ступеня доктора філософії строком на два роки,
  • заклад вищої освіти чи наукова установа позбавляється права утворювати разову спеціалізовану вчену раду за відповідною спеціальністю строком на один рік.

Основні види порушень академічної доброчесності

Частина 4 статті 42 Закону України «Про освіту» визначає такі основні види порушень академічної доброчесності :     

  • Академічний плагіат — «оприлюднення (частково або повністю) наукових (творчих) результатів, отриманих іншими особами, як результатів власного дослідження (творчості), та/або відтворення опублікованих текстів (оприлюднених творів мистецтва) інших авторів без зазначення авторства».
  • Самоплагіат — «оприлюднення (частково або повністю) власних раніше опублікованих наукових результатів як нових наукових результатів».
  • Фабрикація — «вигадування даних чи фактів, що використовуються в освітньому процесі чи наукових дослідженнях».
  • Фальсифікація — «свідома зміна чи модифікація вже наявних даних, що стосуються освітнього процесу чи наукових досліджень».
  • Списування — «виконання письмових робіт із залученням зовнішніх джерел інформації, крім дозволених для використання, зокрема під час оцінювання результатів навчання».
  • Обман — «надання завідомо неправдивої інформації стосовно власної освітньої (наукової, творчої) діяльності чи організації освітньої процесу; формами обману є, зокрема, академічний плагіат, самоплагіат, фабрикація, фальсифікація та списування».
  • Хабарництво — «надання (отримання) учасником освітнього процесу чи пропозиція щодо надання (отримання) коштів, майна, послуг, пільг чи будь-яких інших благ матеріального або нематеріального характеру з метою отримання неправомірної переваги в освітньому процесі».
  • Необ’єктивне оцінювання — «свідоме завищення або заниження оцінки результатів навчання здобувачів освіти».

Нормативна база СНУ ім. В. Даля

Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля приділяє значну увагу дотриманню принципів академічної доброчесності в освітньо-науковому процесі. Впровадження таких принципів академічної доброчесності означає, що в процесі навчання та дослідницької роботи здобувачі освіти, викладачі та науковці мають дотримуватись, передусім, принципів чесної, відповідальної праці та навчання.

З метою поширення практичних знань і навичок у впровадженні основних принципів академічної доброчесності в університеті організуються тренінги, семінари, конференції.
Наукова бібліотека СНУ ім. В. Даля проводить інформаційні заходи для здобувачів вищої освіти всіх років навчання:
 «Говоримо про академічну доброчесність» (презентація)
 «Цитування, посилання та оформлення списків джерел в студентській роботі. Поради бібліотекаря» (презентація)

Корисні матеріали та посилання:

Сервіси перевірки текстів на унікальність

Plag https://www.plag.com.ua — провідна онлайн-платформа для виявлення та запобігання плагіату, забезпечення автентичності й оригінальності письмової роботи. Використовуючи передові алгоритми та об’ємні бази даних, платформа сканує тексти на предмет схожості з інтернет-джерелами та опублікованими матеріалами. Запропоновано комплексний набір функцій, зокрема видалення плагіату і перевірку граматики, що поліпшить якість і точність вашої роботи. Advego Plagiatushttps://advego.com/antiplagiat/ — одна з кращих і найшвидших програм для перевірки будь-яких текстів на унікальність. Перевіряє уривки текстів до 10 000 символів безкоштовно. Понад 10 000 символів — перевірка платна. Також перевіряється орфографія та робиться seo-аналіз тексту.

Plagiarisma http://plagiarisma.net/ — програма перевірки тексту на запозичення. Дуже важливою перевагою є те, що ресурс підтримує понад 190 мов. Платформа дозволяє перевіряти тексти та виявляти збіги в Google і Yahoo! Вона є безкоштовною, має онлайн-версію або ж може бути завантажена та встановлена на комп’ютер.

StrikePlagiarism.com http://strikeplagiarism.com/uk/ — антиплагіатна інтернет-система, яка автоматично перевіряє оригінальність тексту. У системи простий і зручний для користування інтерфейс. Документи можна завантажувати в систему в багатьох популярних форматах (DOC, ODT, TXT, PDF), відсутні обмеження на обсяг документу. Текст порівнюється з ресурсами інтернету та базою даних системи.

Unichek https://unicheck.com/uk-ua  від компанії ТОВ „Антиплагіат” (за договором з установою) ― онлайн-інструмент для швидкої перевірки академічних робіт та будь-яких інших текстів на плагіат, створений молодою українською командою. Сервіс виконує швидку перевірку по інтернет, а також по базах наукових робіт університетів чи репозитаріїв. Працює з форматами DOC, DOCX, PDF, ODT, RTF, HTML, з необмеженою кількістю користувачів одночасно. Здіснюючи пошук на плагіат протягом декількох секунд, Unplag забезпечує найбільш точні результати в режимі реального часу.

Edu-Birde https://edubirdie.com/perevirka-na-plagiat — безкоштовна онлайн-платформа для перевірки текстів на плагіат. Для перевірки тексту потрібно його скопіювати та вставити у відповідне вікно, натиснути кнопку “перевірити” та зачекати на звіт. Можна також завантажити повністю весь документ.Про плагіат

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux