Перейти до контенту

Відкриті освітні ресурси

Термін «відкриті освітні ресурси» запропонований на Форумі ЮНЕСКО 2002 р.
Відповідно до визначення ЮНЕСКО, відкриті освітні ресурси (англ. Open Educational Resources (OER) – це освітні, навчальні чи наукові ресурси, розміщені у вільному доступі або розповсюджені під ліцензією, що дозволяє їх вільне використання або переробку. Відкриті освітні ресурси включають в себе повні курси, навчальні матеріали, модулі, підручники, відео, тексти, програмне забезпечення, а також будь-які інші засоби, матеріали або технології, що використовуються для надання доступу до знань. [UNESCO. Guidelines for Open Educational Resources (OER) in Higher Education. URL : https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000213605 ]

Більше інформації про відкриті освітні ресурси за посиланнями:

OER можуть включати: повні курси, модулі курсів, відкриті підручники, навчальні програми, лекції, посібники для студентів, конспекти лекцій, домашні завдання, вікторини, лабораторні та аудиторні заняття, педагогічні матеріали, відео, інтерактивні матеріали, такі як симуляції чи рольові ігри, інструменти оцінювання та багато інших ресурсів, програмне забезпечення, програми (включаючи мобільні додатки) та будь-які інші навчально-корисні матеріали.
Термін «OER» не є синонімом онлайн-навчання чи електронного навчання. Багато OER, крім використання в цифровому форматі, також можна роздруковувати.  [UNESCO. Guidelines for Open Educational Resources (OER) in Higher Education. URL : https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000213605 ]

Однією з особливостей таких ресурсів на відміну від безкоштовних ресурсів є їх відкритість, яка полягає у використанні ліцензії, що дозволяє їх вільне використання, переробку інтелектуальної власності третіми особами. Найпоширенішою ліцензією, яка застосовується до відкритих освітніх ресурсів, є ліцензія Creative Commons.

Creative Commons — неприбуткова організація, що має на меті збільшення кількості творчих матеріалів, доступних для використання та розповсюдження. Організація розробила та оприлюднила декілька ліцензійних угод стосовно авторських прав, відомих як Creative Commons licenses.

Ліценція Creative Commons – група уніфікованих текстів, що описують умови використання творів, до яких вони додаються.

Ліцензії Creative Commons розроблені з метою надати авторам можливість дозволити широкому колу людей безоплатно поширювати власні твори при дотриманні ряду умов, а громадськості — легко ідентифікувати ці свободи та умови.  Кожна з базових умов ліцензії має своє графічне зображення, що дає можливість візуально позначати ліцензію, на умовах якої автор дозволяє поширювати свій твір.Більше інформації про Ліцензії Creative Commons за посиланнями:


Курси

 • Безкоштовний курс про вторгнення РФ в Україну від Мічиганського університету. Курс охоплює історію конфлікту між Україною та Росією, вплив російського військового вторгнення в Україну та можливості підтримки українського населення.
 • ВУМ online, Відкритий Університет Майдану  – освітня ініціатива, яка поширює ідеї і сприяє розвитку громадянського суспільства в Україні. Платформа пропонує понад 80 навчальних курсів, що сформовані з відео-лекцій, практичних завдань та контрольних запитань. Це курси від провідних викладачів бізнес-шкіл, громадського сектору, практиків з бізнесу та соціальної сфери. Теми пов`язані з персональним розвитком та реалізацією вашого потенціалу; підприємництвом як механізмом якісного розвитку громади і суспільства; розумінням побудови та діяльності відкритого суспільства і його формування в Україні.
 • Портал знань — відкриті навчальні матеріали, дистанційне навчання, дистанційне тестування знань. Вільний доступ до навчальних курсів різної тематики. Освітні ресурси з інформаційних технологій, програмування, проектування програмного забезпечення, а також матеріали з інших предметних галузей.
 • B.C. Open Collection – це впорядкована добірка OER, до яких можуть отримати доступ освітяни у Британській Колумбії та за її межами для використання в класі або на інших платформах для викладання та навчання. Колекція включає курси та підручники, і нові ресурси постійно додаються.
 • Coursera – платформа пропонує сотні безкоштовних навчальних курсів з різних дисциплін від університетів з різних країн світу. Coursera for Campus відтепер доступна для всіх українських закладів вищої освіти та студентів –  це можливість доступу до понад 5200 курсів і 2200 проектів на безоплатній основі для закладів вищої освіти.
 • Програма Coursera для біженців доступна безкоштовно для некомерційних організацій у всьому світі. Всі, хто потребують фінансової допомоги для отримання доступу до курсів Coursera, можуть подати заявку в розділі «Financial Aid available» на сторінці обраного курсу.
 • Duolingo – безкоштовна платформа для вивчення іноземних мов.
 • EdEra (Education Era)  – студія онлайн-освіти. Платформа пропонує онлайн-курси, спецпроекти, інтерактивні підручники та освітні блоги.
 • ЕdX – платформа масових відкритих інтерактивних англомовних курсів, що заснована Массачусетським технологічним інститутом і Гарвардським університетом. Пропонує більше 150 online курсів від кращих університетів та інститутів світу. Після завершення курсу Ви отримаєте сертифікат з підписом викладача, який можна додати в резюме.
 • Open Yale Courses – лекції та інші матеріали з дисциплін гуманітарних, суспільних та природничих наук.
 • Prometheus – українська платформа масових відкритих онлайн курсів, що надає можливість переглядати на безоплатній основі навчальні курси університетського рівня від викладачів КНУ, КПІ, Києво-Могилянської академії та інших закладів вищої освіти.

Аудіо-, відеоматеріали

 • CC Search – пошук зображень, музики, відео на різних платформах, включно із YouTube, Google, SoundCloud тощо.
 • MITOpenCourseWare.Освітні ресурси Массачусетського Технологічного інституту (Massachusetts Institute of Technology (MIT)) – лекції, семінари, аудіо-, відеокурси тощо.
 • MyEducationKey – це віртуальний освітній портал, що надає відкритий доступ до навчальних відеолекцій кращих університетів світу для студентів, учнів і викладачів.
 • OER Commons — публічна цифрова бібліотека відкритих освітніх ресурсів. Explore. Create. Collaborate.
 • Smithsonian Open Access – ініціатива Смітсонівського інституту, що пропонує доступ до понад 2,8 млн зображень під відкритою ліцензією CC0. Представлені об’єкти стосуються мистецтва, науки, історії, культури, техніки, дизайну.
 • TED Talks – відеодоповіді від TED,  некомерційної організації, що займається поширенням ідей.
 • Flickr: Creative Commons – пошук зображень за ліцензією Creative Commons.
 • VideoLectures.NET – безкоштовний і відкритий доступ до репозиторію освітніх відео лекцій науковців кращих університетів світу.
 • World lecture project.Відеобібліотека відеолекцій світу. Міжнародна навчальна мережа.
 • YouTube EDU – відео-лекції, презентації, інтерв’ю від університетів США.

Підручники

 • Directory of Open Access Books – доступ до 4589 академічних рецензованих книг від 155 видавництв.
 • EdEra Books  – соціальний проект інтерактивної освітньої літератури. Розробляється командою молодих науковців, програмістів, дизайнерів та експертів. Онлайн-книги на EdEra складаються з ілюстрованих текстів з інтегрованими відео та тестами для перевірки здобутих знань. Дозволяють поєднати різні методи сприйняття інформації і підвищити ефективність навчання. І головне — безкоштовний доступ онлайн 24/7.
 • LibreTexts(Free the textbook)  – проект LibreText, провідна некомерційна організація з розробки відкритих підручників, заснована в Каліфорнійському університеті в Девісі. Має на меті зменшити тягар витрат на підручники для студентів коледжів, одночасно збільшуючи доступність, використання та освітню цінність відкритих підручників, які можна вільно завантажувати, редагувати та обмінюватися ними, щоб краще обслуговувати всіх студентів.
 • MIT OpenCourseWare  – ініціатива Массачусетського технологічного інституту (MIT) щодо публікації у відкритому доступі освітніх матеріалів своїх навчальних курсів для студентів та аспірантів. Початок проєкту оголошено 4 квітня 2001 року. Навчальні матеріали доступні для всіх охочих відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike
 • OpenStax College  – освітня ініціатива Університету Райс. Безоплатний доступ до онлайнової форми рецензованих підручників з різних галузей знань.
 • OER Commons – публічна цифрова бібліотека відкритих освітніх ресурсів. Платформа для співпраці освітян в усьому світі для покращення навчальних програм.
 • OpenEd at BCcampus  – проєкт уряду Канади, що розпочався 2012 р. та орієнтований на забезпечення студентів відкритими підручниками та іншими освітніми матеріалами.
 • Open Education North Carolina Textbooks  – ініціатива для зниження вартості вищої освіти для  студентів Північної Кароліни через надання відкритих підручників для курсів, що найчастіше викладаються в університетах штату.
 • Open Culture: 200 Free Textbooks  – доступ до 200 відкритих підручників від відомих вчених та до понад 1700 безоплатних онлайн-курсів від провідних університетів світу.
 • Open Textbook Initiative from the American Institute of Mathematics  – ініціатива «Відкритий підручник» від Американського інституту математики.
 • Open Textbook Library – колекція з понад 1020 відкритих підручників, що охоплює комп’ютерні науки, інженерію, математику, природничі науки, суспільні та гуманітарні науки.

Оновлено 15.01.2024

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux